Meny

Javascript verkar inte påslaget? - Vissa delar av Lunds universitets webbplats fungerar inte optimalt utan javascript, kontrollera din webbläsares inställningar.
Du är här

Fakultetsstyrelsen

Mandattid: 2018-01-01 – 2020-12-31

Fakultetsstyrelsen är fakultetens högsta beslutande organ.

Ordförande:
Anna Lyrevik, dekan

Vice ordförande:
Staffan Storm, prodekan

Ledamöter:

Lärare
Per Olof Persson, universitetslektor vid Konsthögskolan
Gertrud Sandqvist, professor vid Konsthögskolan
Fredrik Haller, universitetslektor vid Teaterhögskolan
Eva Saether, universitetslektor vid Musikhögskolan
Anders Ljungar-Chapelon, professor vid Musikhögskolan
Sven Bjerstedt, universitetslektor vid Teaterhögskolan
Ann-Charlotte Carlén, universitetslektor vid Musikhögskolan

TA-representanter
Lars Andersson, TA/utbildningsledare Musikhögskolan
Silvana Hed, föreståndare Konsthögskolan

Yrkesliv
Mats Stjernstedt, konsthallschef, Malmö konsthall
Ulla Lidholm, VD, Teateralliansen
Birgit Hansson, vice ordförande Malmö Opera

Studeranderepresentanter
Alexandra Loonin THM
Joakim Sandqvist KHM

Språkrör SKFM
Emanuel Lindberg THM

Sidansvarig:

Sammanträdestider 2018

KFS VT 2018

Sammanträde               2018-01-24      
Kallelse                          2018-01-17

Sammanträde               2018-02-21
Kallelse                          2018-02-14

Sammanträde               2018-03-21
Kallelse                          2018-03-14

Sammanträde               2018-04-18
Kallelse                          2018-04-11

Sammanträde               2018-05-23
Kallelse                          2018-05-16


KFS HT 2018

Sammanträde             2018-09-12
Kallelse                        2018-09-05

Sammanträde             2018-10-17
Kallelse                        2018-10-10

Sammanträde             2018-11-21
Kallelse                        2018-11-14

Sammanträde             2018-12-12
Kallelse                        2018-12-05